Starostwo Powiatowe w Hajnówce zaprasza młodzież ponadgimnazjalną z powiatu hajnowskiego do wzięcia udziału w projekcie pt. „Bieżeństwo – historia zwykłych ludzi“!

 Poszukiwanie śladów historii naszego regionu może stać się przygodą,  powrotem do przeszłości. Być może uda się Wam dotrzeć do wspomnień osób, które pamiętają opowieści swoich dziadków, odnaleźć pamiątki z tego okresu… Jako inspirację można potraktować książki p. Anety Prymaka – Oniszk ” Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy”!

Na czym polega projekt?

Włączenie się do projektu oznacza udział w kilku działaniach – konkursie, spotkaniu z autorką książki p. Anetą Prymaka – Oniszk oraz uczestnictwie w  międzynarodowej wystawie i  dyskusji na temat: Uchodźstwo na przykładzie migracji europejskich w XX i XXI wieku.

Na czym polega konkurs?

Każdy z uczniów może sam zdecydować, jaka forma przedstawienia historii Bieżeństwa lub jego następstw najbardziej mu odpowiada. Możliwości jest kilka, w zależności też od tego, czy ktoś chce pracować indywidualnie, czy pewniej czuje się w zespole. Są to:

– wypowiedź literacka – do wyboru: reportaż, opowiadanie lub wiersz

– reportaż filmowy

– dowolna forma sceniczna

– prezentacja multimedialna

– praca plastyczna

Termin dostarczenia prac do Starostwa (pokój nr 4) to 30.04.2018 r. Regulamin konkursu znajduje się w pliku poniżej.

 

Jakiego wsparcia możecie oczekiwać od organizatorów konkursu?

Na samym początku, bo już 19.12.2017 r. chcemy zaprosić Was na spotkanie z nie byle kim – samą autorką książki “Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy” – p. Anetą Prymaka – Oniszk! Po spotkaniu dla osób, które planują wypowiedź literacką, planowane są praktyczne warsztaty z p. Anetą Prymaka – Oniszk.

Młodzież, która zamierza spróbować swoich sił w innych kategoriach konkursowych również może liczyć zorganizowanie warsztatów. Musicie tylko zgłosić nam taką potrzebę!

Poza tym dysponujemy kilkoma kontaktami do osób, które pamiętają opowieści swoich dziadków, rodziców, posiadają również pamiątki z tego okresu i chętnie będą z Wami współpracować!

Do kogo można się zwrócić z pytaniami?

Bezpośrednio do koordynatora projektu  – p. Lucyny Lewczuk, e-mail: lucyna.lewczuk@powiat.hajnowka.pl, tel. 85 682 3046 lub

  1. Ewy Moroz – Keczyńskiej, e.mail: ewa.moroz-keczynska@bpn.com.pl

oraz do nauczycieli zaangażowanych w Waszych szkołach:

ZS z DNJB – p. Elżbiety Seweryn

ZSZ – p. Joanny Sapieżyńskiej

LO im. M. Skłodowskiej – Curie – p. Małgorzaty Leszczyńskiej

Print Friendly, PDF & Email