Halloween to święto obchodzone 31 października w Wielkiej Brytanii, USA, Irlandii i wielu innych krajach, ale także od kilku lat w naszej szkole.  Tego dnia w ramach poznawania bogactwa i różnorodności kultury oraz  tradycji krajów anglosaskich uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w zabawach „halloweenowych” zorganizowanych na przerwach, które wniosły sporo zamieszania w życie szkoły. Na korytarzu szkolnym pojawiły się zjawy, czarownice, postacie  i inne stworzenia z filmów i gier. Fantazja uczniów po raz kolejny okazała się nieograniczona.

Tradycyjne kolory Halloween  to czarny i pomarańczowy. W takich barwach były ozdobione korytarze oraz pracownia języka angielskiego. Uczniowie chętnie łapali bez użycia rąk jabłka pływające w miskach z wodą tzw. apple bobbing czy jabłka wiszące na sznurkach tzw. apples on strings. Ci, którzy przebrali się tego dnia otrzymali coś słodkiego zgodnie z tradycją „Trick or treat” – „cukierek czy psikus” („cukierek lub figielek”).

Halloween jest związane z celtyckim świętem Samhain, które obchodzono około 2 tysiące lat temu na terenach obecnej Anglii, Szkocji, Irlandii i Francji. Tego dnia mieszkańcy świętowali koniec zbiorów, który oznaczał koniec lata i początek zimy. Druidzi (kapłani celtyccy) uważali, że tego dnia w nocy zacierała się  granica między światem żywych i zmarłych a na ziemie powracają dobre i złe duchy. Przesądny lud zakładał maski i stroje, aby odstraszyć zstępujące zza światów duchy.

Justyna Wasyluk

nauczyciel języka angielskiego

 

Print Friendly, PDF & Email