11 września 2017r. klasa 2LO wybrała się na cykliczną imprezę do Białowieży   „Dzień dla Szkół” pod hasłem: „Puszcza Białowieska – dziedzictwo ludzkości”w ramach XXI Festiwalu Nauki 2017

Wycieczkę zorganizowała Pani Halina Chilimoniuk i Pani Celina Orzechowska. Udział wzięli uczniowie naszej Szkoły oraz uczniowie:

Liceum Ogólnokształcącego z DNJB w Hajnówce

Liceum Plastycznego w Łomży

Publicznego  Gimnazjum w Białowieży,

Publicznego  Gimnazjum w Narewce,

Technikum Leśnego w Białowieży,

Organizatorem konkursu był Instytut Badawczy Leśnictwa wspólnie z  Technikum Leśnym w Białowieży, Białowieskim Parkiem Narodowym, Instytutem Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk, Zamiejscowym Wydziałem Leśnym Politechniki Białostockiej w Hajnówce oraz Białowieską Stacją Geobotaniczną Uniwersytetu Warszawskiego.

Na początek W Zakładzie Lasów Naturalnych w Białowieży (ZLN) Instytutu Badawczego Leśnictwa wysłuchaliśmy referatu  na temat „Puszcza Białowieska – dziedzictwo ludzkości. Po filmie i przemówieniach ekspertów przyrody udaliśmy się na podwórko, gdzie zostawiliśmy podzieleni na 12 osobowe grupy. W każdej grupie byli uczniowie ze wszystkich szkół, dzięki czemu można było nawiązać nowe znajomości i poszerzyć wiedzę. Każda grupa musiała odpowiedzieć na  pytania w max 10min po czym zmieniała stanowisko. Stanowisk było dziesięć, wiec każdy mógł pochwalić się swoją wiedzą.

Konkurencje: – OWADY

SKARBY NATURY

DREWNO

JAKI TO SSAK?

LIŚCIE, NASIONA, OWOCE

SOKOLE

NIE TYLKO BOROWIKI

GŁOSY ZWIERZĄT

OKIEM UKRYTEJ KAMERY Żubr

Pytania obejmowały swoim zakresem praktyczną wiedzę o lesie: tj. rozpoznawanie zwierząt i ich głosów, rozpoznawanie owadów, ptaków, ssaków, rozpoznawanie gatunków grzybów, roślin drzewiastych oraz ich nasion i owocostanów, zastosowanie roślin leśnych w ziołolecznictwie i kosmetyce. Pytania dotyczyły  żubra – symbolu Puszczy Białowieskiej oraz zagadnień związanych z ochroną przyrody. Ponadto rozpoznawaliśmy gatunki drzew na podstawie próbek drewna.  Całość tematyki koncentrowała się na bogactwie przyrodniczym Puszczy Białowieskiej. Jednym z punktów programu było sprawdzenie umiejętności strzeleckich (broń pneumatyczna) pod opieką uprawnionego instruktora.

Po zakończonych rozgrywkach wszyscy udali się na ognisko, gdzie wręczane były dyplomy i nagrody. Zadowoleni z prezentów i pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Hajnówki.

 Aleksandra Mieczejko

Weronika Dolewicz

Halina Chilimoniuk

  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
  • SAMSUNG CAMERA PICTURES
Print Friendly, PDF & Email