Wycieczka do Białegostoku 31.03.2017

Wyjazd odbył się o godzinie 8.30. Do Białegostoku dojechaliśmy o godzinie 9.30 i poszliśmy  na koncert w ramach Otwartych Prób Generalnych w Filharmonii, na program „Jan Silbelius- I’alse triste”. Było to  koncert smyczkowy d-moll poprowadzony przez dyrygenta Tomasza Bugaja. Koncert składał się z dwóch utworów. Pierwszy z nich to „smutny walc”, a drugi „Historia Ines”. Pierwszy utwór był spokojny, natomiast drugi nastrojowy z elementami dramatycznymi, które były grane przez bardzo młodą i utalentowaną dziewczynę.

Po koncercie udaliśmy się na Politechnikę Białostocką na zajęcia matematyczne, które odbyły się na Wydziale Informatycznym. Podczas zajęć dostaliśmy 10 zagadek logistycznych, na które musieliśmy odpowiedzieć. Osoby, które odpowiedziały poprawnie na najwięcej pytań dostały nagrody.

Następnie udaliśmy się na Wydział Mechaniczny na zajęcia z fizyki. Na zajęciach dowiedzieliśmy się dużo  o optyce, załamywaniu się światła oraz że istnieją rzeczy, których nie dostrzegamy gołym okiem i potrzebujemy do tego specjalnych urządzeń.

Po zajęciach pojechaliśmy do galerii Alfa, w której mieliśmy czas wolny na posiłek oraz drobne zakupy.

O godzinie 15 udaliśmy się do kina Helios – podzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza wybrała się na film pt. „Wyklęty”, a druga na ,,Azyl”.

“Wyklęty” jest to oparty na faktach film, którego akcja toczy się w Polsce, w drugiej połowie lat 40-tych. Jego bohaterami są członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczący z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Ludzie, którzy mimo olbrzymiej przewagi resortu bezpieczeństwa, wspieranego przez radzieckie NKWD, walczyli do końca o swoją sprawę.

,,Azyl” czyli poruszająca filmowa opowieść, która wydarzyła się naprawdę. Antonina Żabińska, żona dyrektora warszawskiego zoo, wspólnie z mężem, Janem, ukrywali podczas II wojny światowej dziesiątki Żydów. Osobiście wydostawali ich z getta i pomagali przetrwać w opustoszałych murach ogrodu zoologicznego. Niektórzy ukrywani byli w miejscach przeznaczonych dla zwierząt, inni w willi Żabińskich. W 1965 roku Jan i Antonina Żabińscy zostali odznaczeni przez instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Po filmie musieliśmy pożegnać się z Białymstokiem. W czasie drogi powrotnej można było podziwiać piękne widoki naszego Podlasia. Do Hajnówki wróciliśmy o godzinie 19.

Gabriela Ciep i Sylwia Kudlewska  kl.III gim.

Print Friendly, PDF & Email