Dnia 29 listopada na Sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się wykład prowadzony przez Panią Katarzynę Maksimowicz – kierownik Białostockiego Centrum Onkologii. Podczas spotkania podkreślała, jak ważna jest profilaktyka zdrowia w każdym wieku. Właściwe odżywianie, aktywność fizyczna oraz badania profilaktyczne skutecznie zapobiegają chorobom, w tym także nowotworowym. Edukacja w tym zakresie to jedno z zadań, realizowanych przez programy profilaktyczne realizowane przez Białostockie Centrum Onkologii.

Pani Maksimowicz zachęcała do badań profilaktycznych, które wykonywane regularnie w połączeniu z właściwą dietą pozwalają na wykrycie zmian we wczesnym stadium choroby, co z kolei dobrze rokuje jeśli chodzi o leczenie.
W Polsce kobiety najczęściej zapadają na raka piersi, ten rodzaj nowotworu jest na pierwszym miejscu. Ale trzeba też pamiętać, że wcześnie wykryty daje szanse na całkowite wyleczenie. Nowotwór piersi można stwierdzić wykonując regularne samobadanie piersi, badania usg lub badania mammograficzne.

Obecnie w Polsce bezpłatnymi badaniami mammograficznymi zostały objęte kobiety w wieku 50-69 lat, które nie wykonały badania w ciągu ostatnich 2 lat oraz te, które w roku badania otrzymały wskazanie do jego wykonania po upływie 12 miesięcy. Jednakże wciąż zbyt mało kobiet korzysta z możliwości bezpłatnych badań – podkreśla Katarzyna Maksimowicz. Badania mammograficzne realizowane są ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi.

Organizatorką tego wykładu była inspektor wydziału spraw społecznych starostwa powiatowego w Hajnówce Pani Danuta Ługowoj, na której ręce składamy szczególne podziękowania w imieniu uczniów oraz dyrekcji szkoły.
W spotkaniu uczestniczyła, Pani wicestarosta Jadwiga Dąbrowska oraz Pani inspektor Zenaida Barduszko z PSSE w Hajnówce. Białostockie Centrum Onkologii od wielu lat realizuje programy prewencyjne i profilaktyczne chorób nowotworowych. Jest jedyną w regionie północno-wschodnim Polski pełnoprofilową, specjalistyczną jednostką zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych

Print Friendly, PDF & Email