Święto Halloween obchodzone jest co roku 31 października. W ten dzień dzieci, ale również dorośli w Stanach Zjednoczonych, Irlandii, Wielkiej Brytanii i innych krajach przebierają się za duchy, czarownice, czarne koty czy wampiry. W dawnych czasach maski i przebrania miały odstraszać złe moce i duchy. Celtowie na długo przed początkiem naszej ery, wierzyli, że właśnie w tym dniu duchy zmarłych schodzą na ziemię, aby znaleźć schronienie. Poza tym ponad dwa tysiące lat temu w tym dniu jednocześnie żegnano lato, witano zimę i obchodzono święto zmarłych.

Miedzy innymi w Stanach Zjednoczonych, gdzie to święto jest ogromnie popularne, dzieci odwiedzają domy sąsiadów, prosząc o cukierki i wypowiadając następujące słowa: „cukierek czy figielek” (ang. Trick or treat). Jest to najsympatyczniejsze święto dla dzieci, które mogą tego dnia pomalować twarze, założyć przebranie czy otrzymać cukierki.

W tym roku ze względu na tzw. długi weekend zorganizowaliśmy Halloween wcześniej – w piątek. Uczniowie z gimnazjum i liceum rozwiesili „halloweenowe” dekoracje, a następnego dnia przyszli do szkoły przebrani z pomalowanymi twarzami oraz strasznymi maskami. Uczennice z klasy I liceum  przygotowały niesamowite przebranie smoka, którego można było spotkać na szkolnym korytarzu.  Przez cały dzień podczas przerw w jednej z sal lekcyjnych odbywały się popularne zabawy takie jak: apples on strings  (łapanie zębami jabłek, wiszących na sznurku bez użycia rąk), apple bobbing (łapanie zębami jabłek, pływających w misce pełnej wody) czy szukanie małych papierowych dyni ukrytych w zakamarkach szkoły. Było wielu chętnych do zabawy. Nie zabrakło również cukierków dla uczniów, którzy przebrali się specjalnie na Halloween.

Z pewnością był to bardzo miły dzień w szkole , który miał na celu zintegrowanie uczniów z gimnazjum i liceum oraz zapoznanie ich z kulturą krajów anglosaskich.

Justyna Wasyluk

Print Friendly, PDF & Email