Dnia 24.02.2016 r. uczniowie klasy 3 gimnazjum wraz z wychowawcą Panią Justyną Wasyluk udali się do Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce na historyczną wystawę pt.  „Co ludzie powiedzieli?”

Ekspozycja została przygotowana przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury, które od kilku lat podróżuje przy wschodniej granicy Polski, prowadząc warsztaty dla lokalnej młodzieży. Podczas ostatnich wakacji w ramach projektu Przygraniczni w Działaniu, wspólnie z zaprzyjaźnionymi już młodymi ludźmi z Krynek, Michałowa i Dołhobyczowa, animatorzy Stowarzyszenia słuchali dawnych opowieści. Rozmawiali z przedstawicielami różnych pokoleń, zbierali wspomnienia, piosenki, anegdoty. Pytali o dawne zwyczaje, sąsiadów, granicę, wielokulturowość. Zebrane opowieści przekształcili w mobilną, multimedialną wystawę, złożoną z filmów, słuchowisk i interaktywnych instalacji, którą udało się nam zobaczyć.

Mogliśmy na chwilę przenieść się w dawne czasy. Mieliśmy również okazję usłyszeć, jak „brzmiało” ówczesne podwórko i zobaczyć w jakie gry się grało. Dowiedzieliśmy się, gdzie modliły się osoby różnych wyznań.  Staraliśmy się poznać zwyczaje, tradycje, usłyszeliśmy co nieco o tradycyjnej kuchni i zasięgnęliśmy języka. Każde z Nas miało także możliwość przebrania się i zrobienia zdjęcia stylizowanego na stare fotografie.

Dzięki zajęciom mogliśmy zetknąć się z wielokulturowością. Wysłuchaliśmy fascynujących opowieści o czasach, które pamiętają już tylko nasi dziadkowie i nasze babcie.

Wystawa uchwyciła przemijającą historię, umierające języki, a także dawną wielokulturowość, aby zrobić dla niej miejsce na nowo.

Ewelina Onopiuk

III gimnazjum

Print Friendly, PDF & Email