Na powitanie jesieni OSiR i Nadleśnictwo Hajnówka zorganizowały 26 września, już kolejny w tym roku rajd rowerowy. Celem organizatorów jest popularyzacja turystyki rowerowej na terenie Puszczy Białowieskiej, zdrowego stylu życia, integracja rodzin i środowisk szkolnych poprzez wspólne spędzanie czasu. W rajdzie wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół nr 3 pod opieką Pani Aliny Nesteruk, ze Szkoły Podstawowej nr 3 pod opieką Pana Leszka Kabasy i największa grupa z Publicznego Gimnazjum nr 4 pod opieką Pani Elżbiety Mordań. Kolejna grupa to rodzice z młodszymi dziećmi i turyści indywidualni, którzy wyruszyli na trasę pod opieką Pana Jarka Onopryjuka. W sumie obie trasy pokonało 78 uczestników.

Punktualnie o 10.00 z placu Nadleśnictwa Kolejki Leśne pierwsza grupa rowerzystów pilotowana przez radiowóz policyjny, wyruszyła na 18 kilometrową trasę rajdu do osady Topiło. Wiodła ona niebieskim szlakiem przez Sacharewo, Rezerwaty Głęboki Kąt, Nieznanowo, Olszanka Myśliszcze i Michnówkę. Jadąc leśnymi ścieżkami podziwialiśmy przyrodę puszczy. Świeże powietrze, super pogoda, spokój jakiego można zaznać w lesie redukują stres i działają jak najlepsza terapia. Podczas takiej wycieczki można zapomnieć o wszystkich problemach. Po dwóch godzinach spokojnej jazdy z trzema dłuższymi postojami dotarliśmy do celu. Na Topile na jednym z miejsc ogniskowych czekała na nas druga grupa rowerzystów, którzy na trasę wyjechali również o godzinie 10.00 ale z placu SP nr 3. Ich trasa prowadziła przez Porejewo, Orzeszkowo i Łozice. Część z nas była bardzo zmęczona. Do ogniska na pieczone kiełbaski, pyszny bigos i gorącą herbatę zaprosił nas pomysłodawca tego rajdu pan Marek Mackiewicz. Po posiłku chętni przeszli wokół zbiornika wodnego ścieżką edukacyjną „Puszczańskie Drzewa”. Pan Marek przeprowadził ciekawą pogadankę na temat historii Puszczy Białowieskiej. Zdobyte wiadomości można było wykorzystać rozwiązując test przygotowany przez leśników. Najszybciej i poprawnie test rozwiązali: Krystian, Dawid i Jakub.

O godzinie 14.00 wsiedliśmy z rowerami do wagoników kolejki wąskotorowej i po niecałej godzinie znowu byliśmy na stacji Kolejki Leśnej w Hajnówce. Dziękujemy opiekunom i organizatorom sobotniej eskapady. Mamy nadzieję, że uczestnikom taki sposób spędzania czasu wolnego, aktywnie w gronie przyjaciół, spodobał się. Podczas rajdów zawiązujemy nowe przyjaźnie, obcujemy z naturą, a systematyczna jazda na rowerze ma wpływ na nasze zdrowie, wygląd i dobre samopoczucie. Do zobaczenia na kolejnym.

Organizatorzy dziękują Komendzie Powiatowej Policji za eskortowanie uczestników rajdu ulicami Hajnówki.

Print Friendly, PDF & Email