Dnia 5 września 2015 roku w naszym mieście, jak i w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie książki Bolesława Prusa pt.: ,,Lalka”. Akcja ta odbyła się w całej Polsce. Na tę uroczystości przyszli uczniowie z różnych szkół w Hajnówce. Wszystkich zebranych zaproszono do Biblioteki Publicznej w Hajnówce, gdzie każdy czytał wybrany przez siebie fragment lektury. Jako pierwszy zaczął burmistrz miasta Pan Jerzy Sirak. Przeczytał cały rozdział, po czym przekazał książkę kolejnym uczestnikom tego spotkania, do których należeli przedstawiciele władz miasta i powiatu, zakładów pracy, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele, młodzież i mieszkańcy miasta.

Z naszej szkoły w Narodowym czytaniu udział wzięło 5 uczennic gimnazjum i 1 uczeń liceum oraz polonistka.

W tym dniu, w Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Tadeusza Rakowieckiego, zorganizowana została wystawa książek Bolesława Prusa oraz kiermasz książek. Dla najmłodszych uczestników przygotowane były literackie kolorowanki, gry i zabawy. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat poświadczający udział w akcji Narodowego Czytania.

M. Gierasimiuk i K.Aleksiejuk

A to osobista relacja jednej z uczestniczek:

Kilka dni temu brałam udział Narodowym Czytaniu. W tym roku czytano ,,Lalkę’’ Bolesława Prusa.

                Moja nowa polonistka, pani Alina Pietraszek, zachęciła mnie do tego przedsięwzięcia. Wybrałam na chybił trafił fragment, dotyczył on dostarczenia listu i reakcji na jego treść panny Izabeli. Spodobał mi się, więc zdecydowałam się go przeczytać. Oczywiście, swój wybór skonsultowałam z panią polonistką, po małej korekcie mogłam zacząć ćwiczyć. W domu czytałam wybrany fragment swoim rodzicom, by usłyszeli czy dobrze intonuję dane słowa. W końcu nastał ten dzień. Czułam takie podekscytowanie oraz zdenerwowanie, zwłaszcza, że spóźniłam się kilka minut. Lecz moje spóźnienie nie miało znaczenia, bo i tak czekałam na swoją kolej trzy godziny. Nie byłam z tego zadowolona, gdyż większość osób czytało za cicho lub bez „emocji”. Jednak opłacało się czekać. Gdy weszłam na środek sali pani Dyrektor Biblioteki przedstawiła mnie i powiedziała, że jestem jej ulubienicą.

                Uważam, że pięknie przeczytałam swój fragment. W nagrodę dostałam mały upominek: książkę, notatnik, długopis, zakładkę i certyfikat.

                Uważam, że wszystko byłoby pięknie, gdyby reszta uczestników skróciła swoje fragmenty, jednak oprócz tego całe spotkanie bardzo mi się podobało. W przyszłym roku również zamierzam wziąć w tym udział i polecam to wszystkim, którzy mają ochotę.

J. Bagińska

Print Friendly, PDF & Email