13 marca 2015r. w naszej szkole po raz trzeci obchodziliśmy światowy dzień liczby pi. W ten szczególny dzień matematyki na szkolnym parterze zawisły cyfry rozwinięcia liczby pi oraz plakaty z nią związane. Z samego rana odbyły się także zajęcia na sali gimnastycznej, które miały na celu przybliżyć uczniom tą fascynującą liczbę.

Spotkanie rozpoczęliśmy, krótką prezentacją o historii i istocie liczby matematyki. By wiedza przyjęła się także praktycznie, uczniowie samodzielnie wyznaczali liczbę pi z naczyń okrągłych. Najciekawszym z zajęć i tym samym najbardziej czasochłonnym okazało się tworzenie brył geometrycznych z origami. W poprzednim roku była to kula matematyczna, zaś w tym młodzież tworzyła bryłę nazywaną kusudamą.

Nie obeszło się także bez zajęć fizycznych. Podczas jednej z zabaw nasi uczniowie, związani sznurkami w pary, musieli się z nich uwolnić bez ich przecinania. Tę tajemniczą technikę jednak znali już uczniowie klas starszych, którzy pomogli niewtajemniczonym. Jak co roku zorganizowaliśmy także konkurs na recytowanie cyfr rozwinięcia liczby pi z pamięci. Rekord szkoły to 202 cyfry! W tym roku, odważny gimnazjalista, wyrecytował 134 cyfry tej nieskończonej liczby. Czas zajęć umilały uczniom babeczki rozdawane za poprawne rozwiązanie każdego zadania.

Obchody światowego dnia liczby pi wniosły do naszej szkoły wiele zabawy jak i wiedzy matematycznej. Z obserwacji otoczenia można również stwierdzić, że przyczyniliśmy się do organizowania święta matematyki w innych, pobliskich szkołach.

 

Print Friendly, PDF & Email