Leśne uliczki ze stacjami, działające na zmysły” to tytuł uczniowskiego projektu badawczego w ramach konkursu „Naukolatek – Nastoletni Naukowiec” edycja 2022/23.

Uczennice klasy IV a Oliwia Fedorów, Weronika Ignaciuk i Maja Zielińska wraz z opiekunami Panią Sylwią Sawicką (nauczycielem z ramienia szkoły) i Panem Marcinem Stockim (wykładowcą Politechniki Białostockiej) realizowały projekt od czerwca do października 2023 r. na terenie Nadleśnictwa Hajnówka.

Finalnie powstała przestrzeń dla mieszkańców naszego miasta, która została podzielona na trzy strefy: stację zapachów, hamaków i paneli sensorycznych. 

W otoczeniu drzew i krzewów powstała stacja zapachów, którą utworzyły rabatka z ziołami tj. rumianek, mięta, lawenda czy szałwia, a także drewniana szafeczka z zapachami m.in. trawy żubrówki czy kozłka lekarskiego. Powstał tu również domek dla owadów pożytecznych – dla wnikliwego obserwatora przyrody.

Z kolei stacja hamaków, to idealny sposób na odpoczynek, odprężenie czy wyciszenie. Tu do dyspozycji oddane zostały dwa stojące hamaki i pleciony fotel – huśtawka zawieszony na gałęzi drzewa.

Stacja paneli sensorycznych  to narzędzie do stymulacji zmysłów dotyku i wzroku. Do ich stworzenia wykorzystano przede wszystkim produkty oferowane przez las tj. szyszki, orzechy, żołędzie, kora czy kasztany. Wymienione stacje zostały wzbogacone o panele z grami tj. „domino” czy „kółko i krzyżyk” oraz siedziska z poduszkami wypełnionymi świeżym sianem. Tu każdy znajdzie coś dla siebie: dorosły – odpoczynek, dziecko- zabawę połączoną z terapią sensoryczną na świeżym powietrzu, gdzie blisko znajduje się las.

            Celem projektu było stworzenie miejsca dla mieszkańców Hajnówki, a w szczególności dla dzieci z niepełnosprawnościami np. autyzmem. Powstała „strefa” pobudzająca zmysły i wyobraźnię, miejsce aktywności umysłowej w kontakcie z przyrodą, które wpływa pozytywnie na samopoczucie i jakość życia mieszkańców. 

Zamiast telefonu, komputera czy telewizora oferujemy obcowanie z przyrodą, wypoczynek i odprężenie – odwiedź stworzoną przez nas „strefę”, która będzie dostępna dla wszystkich od maja do października na terenie Nadleśnictwa Hajnówka.

Finał regionalny konkursu odbędzie się 21 listopada 2023 r. w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej, gdzie zostaną zaprezentowane projekty uczniów, a najlepsze z nich zostaną zakwalifikowane do etapu wojewódzkiego.

                                                                                     Sylwia Sawicka

Print Friendly, PDF & Email