W dniach 25-29 września 2023 roku uczniowie Klas: I i II Oddziału Przygotowania Wojskowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Hajnówce uczestniczyli w pięciodniowym obozie sportowo-obronnym w Łopkajnach koło Olsztyna.

Obóz został zorganizowany przez Ligę Obrony Kraju, Departament Edukacji, Kultury i Dziedzictwa MON oraz Biuro ds. Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.”

Kadra instruktorska z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia szkoliła kadetów z podstaw musztry, terenoznawstwa, łączności, taktyki, survivalu
i medycyny pola walki. Wykonując zadania w zespołach, czuliśmy radość i dumę z faktu, że nosimy mundur i godnie możemy reprezentować naszą szkołę. Nie zabrakło też czynnika integracyjnego. Bawiliśmy się przy wspólnym ognisku, rozegraliśmy zwycięski mecz piłki siatkowej z drużyną z Dąbrowy Białostockiej. Uczestniczyliśmy też w alarmie bojowym połączonym z wymarszem nocnym poza teren obozu. Podsumowaniem pobytu było wręczenie pucharów, dyplomów i certyfikatów. Wyróżnieni też zostali następujący uczniowie: Erik Budny, który otrzymał Puchar za zajęcie III miejsca w zawodach strzeleckich; Dominice Niestieruk wręczono puchar wraz z dyplomem za operatywność. Warto dodać, że wszyscy uczestnicy obozu otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia. Oprócz naszego Liceum szkołami uczestniczącymi w projekcie były:

– Zespół Szkół im. gen. Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej

– XIV Liceum Ogólnokształcące przy Zespole Szkół Technicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
    w Rzeszowie

Placówki otrzymały także pamiątkowe puchary.

Pragniemy również przekazać wyrazy podziękowania za zaproszenie – Panu ppłk. (r) Andrzejowi Zubie – Dyrektorowi Pionu sportów obronnych, politechnicznych i wodnych Zarządu Głównego LOK. Liczymy jednocześnie na dalszą współpracę i pozostajemy w otwartości na przyszłość.

 

Bogdan Nowicki 

Print Friendly, PDF & Email