We wtorkowe popołudnie 19 września br. udaliśmy się z dwiema klasami mundurowymi miarowym, wojskowym krokiem do Miejskiej Biblioteki Publicznej w naszym mieście, by obejrzeć monodram na podstawie wierszy Zbigniewa Herberta pt. Kołatka. Realizację przedsięwzięcia teatralnego dokonali aktorzy – pierwszy dość rozpoznawalny przez widzów – Pan Andrzej Mastalerz oraz Pani Paula Kinaszewska, która towarzyszyła wypowiadanym utworom poety – wędrowcowi. A był nim aktor ubrany w płaszcz przechodnia, przysiadywał niekiedy na ławeczce i w quasi-dialogu kierował słowa z różnych utworów Herberta wydobytych, tymczasem Pani Paula przenicowała swoją aktywność sceniczną podczas monodramu – grą na skrzypcach oraz śpiewem tekstów Herbertowskich na ludową nutę – co stanowiło dość oryginalną kompozycję w odniesieniu do wypowiedzi Pana Andrzeja. Pojawiła się też prawdziwa drewniana kołatka, co również dookreśliło muzyczno-estetyczne walory monodramu. Młodzież miała zatem okazję, żeby w ciągu niespełna 45 minut – odbyć innego typu lekcję, spotkanie z kulturą słowa, mikroteatrem dwojga artystów – ale przede wszystkim – uwrażliwić swoje wnętrze na twórczość poety XX wieku, której przesłanie ma nie tylko moralny wydźwięk – ale pobrzmiewa też klasycznym i filozoficznym sensem. Było to miłe, kameralne obcowanie ze sztuką w Hajnowskiej czasoprzestrzeni.

Maciej Nowotniak

Print Friendly, PDF & Email