W dniach 24-26 maja w ramach dofinansowania z rządowego programu „Poznaj Polskę” nasi uczniowie uczestniczyli w  3 – dniowej wycieczce do Krakowa, Oświęcimia i Zatoru.  

Pierwszy dzień wycieczki to zwiedzanie Krakowa, które rozpoczął spacer po krakowskiej starówce. W Domu Czapskich uczniowie poznali historię numizmatyki od starożytności, aż po czasy PRL-u. Wiele emocji wzbudził Kopiec Kościuszki, gdzie oprócz obejrzenia wystawy muzealnej poświęconej bohaterowi narodowemu, młodzież wspięła się na kopiec sam w sobie, skąd można było podziwiać panoramę Krakowa. W Domu Matejki zwiedzający zapoznali się nie tylko z twórczością mistrza, ale także z jego życiem i procesem twórczym. Ostatnim punktem dnia w Krakowie było Muzeum w Sukiennicach, gdzie uczniowie mogli spędzić czas na kontemplacji sztuki i podziwiać takie dzieła jak: „Hołd pruski” Jana Matejki czy obrazy pędzla Bacciarellego. 

Kolejny dzień naszej wycieczki to wyprawa do Oświęcimia oraz Brzezinki, w celu zwiedzania byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego oraz zagłady – Auschwitz-Birkenau. Uczniowie obejrzeli wystawy muzealne, które znajdowały się w części Auschwitz I, w ceglanych budynkach, które niegdyś służyły jako centrum zarządzania całego kompleksu. Poznalli również historię byłego obozu pracy, a następnie przejechali do Brzezinki-Birkenau – byłego obozu zagłady, gdzie mogli zobaczyć baraki, w których mieszkali więźniowie. Młodzież przeszła także przez cały teren obozu, który przytłoczył wszystkich swoim ogromem. Mimo zniszczeń kluczowych punktów, jakimi były krematoria czy część baraków, historie opowiadane przez przewodnika oraz sam widok obozów zmuszały do myślenia i zadumy. 

Nie samą nauką jednak człowiek żyje! Ostatni dzień to pełna ekscytacji i niezapomniamych wrażeń zabawa w Energylandii. Czy to szybkie kolejki, jak Hyperion, czy też te wolniejsze – każdy znalazł coś dla siebie 😁

Marta Sokołowsk

Print Friendly, PDF & Email