Pogranicza to reportaże Mateusza Stryczuli, które były tematem spotkania 18 maja w Miejskiej Bibliotece w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas 2a i 3a.
Autor książki, który prowadził spotkanie, swą opowieść rozpoczął od wyjaśnienia, co wyróżnia reportaż wśród innych gatunków publicystycznych – pozwalanie bohaterom na otworzenie się i nieujawnianie własnych ocen i komentarzy. Następnie wyjaśnił, że tytułowe Pogranicze oznacza miejsca bardzo szczególne. Dla ludzi, którzy je zamieszkują, czasem bardzo bolesne. Autor dzieli pogranicza na te, w których rany wygasły, w których rany są świeże i w których rany są bardzo świeże oraz pogranicza, które powstaną. Każdy rozdział w książce poświęcony jest innemu pograniczu: polsko-białoruskiemu, rosyjsko-ukraińskiemu, bałkańskiemu, etiopskiemu (podział ekonomiczny), izraelskiemu (podział religijny i kulturowy).
Stryczula wprowadził słuchaczy w realia pracy reportażysty, opowiedział o sytuacjach niebezpiecznych, w jakich się znalazł. Zdradził, jak przygotowuje się do podróży i jak przydaje się mu, znajomość języka ludzi zamieszkujących region, który odwiedza.,
Każdy, kto poszukuje prawdy o otaczającym nas świecie, kto szuka wyjaśnienia, dlaczego dochodzi do konfliktów pomiędzy ludźmi, kto jest ciekawy, jak żyją ludzie w innych miejscach na ziemi, powinien sięgnąć po książkę „Pogranicze” Mateusza Stryczuli. Gorąco polecamy!

Dziękujemy Miejskiej Bibliotece w Hajnówce za zorganizowanie spotkania.

                                                                   Celina Orzechowska

Print Friendly, PDF & Email