“Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque.

Każdego dnia docierają do nas wiadomości na temat wojny w Ukrainie, która toczy się tak blisko naszego kraju, tuż za jego granicami. Wśród walczących o niepodległość są młodzi Ukraińcy, którzy zamiast uczyć się, studiować, walczą w okopach. Historia lubi się powtarzać, nie po raz pierwszy młodzi ludzie muszą walczyć o swoją ojczyznę.

Wojna, stała się tematem wielu książek. Do jednej z nich należy  „Na zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque. Książka została napisana w 1921 roku i stała się najbardziej znaną literaturą o I wojnie światowej (1,2 miliona sprzedanych egzemplarzy w Niemczech i drugie tyle w przekładzie angielskim). O jej wyjątkowości może świadczyć to, że została trzykrotnie zekranizowana.

Bohaterami „Na zachodzie bez zmian” są zagubieni nastolatkowie wyrwani prosto ze szkół do okopów. W książce pokazane jest ich zachowanie w obliczu zagrożenia, ich braterstwo, gdy z narażeniem życia pomagają sobie nawzajem. 

Książka została napisana wiele lat temu, ale obrazy zabijania, zmasakrowanych ciał bardzo przypominają te, które widzimy w relacjach z wojny na Ukrainie.

Przeczytanie „Na zachodzie bez zmian” może pomóc nam w zrozumieniu tego, co przeżywają walczący na Ukrainie i sprawić, że bardziej świadomie będziemy budować świat bez wojen.

Zapraszamy/

Celina Orzechowska

Print Friendly, PDF & Email