Dnia 19 grudnia w ramach lekcji języka polskiego i poznawania architektury z epoki romantyzmu klasa II a wykonała makiety przedstawiające budowle charakterystyczne dla tego okresu. Uczniowie podzieleni zostali na grupy, w których wykonali modele wybranych przez siebie obiektów.

      Grupa I , w skład której wchodzili uczniowie Julia Szekalska, Zuzanna Krzywda, Maja Krzysztofiak, Angelika Lubowicka oraz Matylda Siebiesiuk ,zaprezentowała makietę Neogotyckiego Zameczku Krasińskich w Opiniogórze. Budowla ta była prezentem ślubnym od generała Krasińskiego dla jego syna – Zygmunta Krasińskiego, uznawanego za jednego z trzech wieszczów narodowych. Mimo burzliwych losów pałacu, aktualnie znajduje się w nim Muzeum Romantyzmu.

      Grupa II, czyli uczniowie Ela Boratyńska, Ola Żero, Błażej Szwarc oraz Bruno Mays, wykonała makietę przedstawiającą pałac w Krześlicach. Neogotycka budowla zbudowana została dla Anastazego Radońskiego, pod koniec XIX w.  i zyskała charakter romantycznego zamku. Obecnie pałac pełni funkcję hotelu i restauracji.

      Trzecią makietę samodzielnie wykonała Maria Cieślik. Zaprezentowany przez nią meczet w Bohonikach jest jednym z dwóch meczetów znajdujących się na Szlaku Tatarskim. Obecnie nadal jest czynną świątynią tatarskich muzułmanów.

      Tworzenie makiet było ciekawym doświadczeniem, podczas którego mogliśmy wykazać się zdolnościami plastycznymi oraz umiejętnością pracy w grupach. Mina naszej polonistki – bezcenna… Zostaliśmy docenieni 6 i jesteśmy z siebie dumni.

Maja Krysztofiak 
Foto Sylwia Sawicka

Print Friendly, PDF & Email