W czwartek 1 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego odbył się wojewódzki etap Olimpiady Wiedzy O AIDS/HIV, w którym wzięło udział 42 uczniów szkół średnich z regionu. Poziom olimpiady był bardzo wysoki, wymagał  znajomości nawet wiedzy medycznej.

Nasze Liceum reprezentowała uczennica klasy IV Roksana Kozar, która na etapie powiatowym Olimpiady zajęła I miejsce.

Jak powiedział przed rozpoczęciem testu Pan Dominik Maślach, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP, na tym etapie konkursu spotykają się „najlepsi z najlepszych”.

Również  Pani Ewa Jakubowicz, p.o. Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zwróciła uwagę, że aby przejść do etapu wojewódzkiego trzeba mieć już sporą wiedzę.  

rbt

Uczestnicy musieli odpowiedzieć na ponad 30 pytań, dotyczących m.in. pochodzenia, budowy i biologii wirusa HIV, drogi szerzenia się zakażeń wirusem, a także profilaktyki chorób zakaźnych przenoszonych droga płciową. Część zagadnień dotyczyła opieki nad osobami zakażonymi wirusem HIV i chorych na AIDS.

Roksana zajęła VII miejsce w województwie.

Laureaci otrzymali nagrody finansowe ufundowane przez Podlaskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, a wszyscy uczestnicy upominki od samorządu województwa.

Roksanie serdecznie gratulujemy osiągniętego miejsca!

Tekst i zdjęcia: Mariola Nabokow – Rosłoń

Print Friendly, PDF & Email