Nasi uczniowie uczestniczyli w ćwiczeniach „NASTOLATKOWIE ZAGINĘLI W LESIE”

Hajnowscy policjanci otrzymali informację, że w lesie zaginęło dwóch nastolatków. Ze zgłoszenia wynikało, że 16 i 17-latek oddalili się od grupy w trakcie szkolnej gry terenowej. Policjanci ustalili, że początkowo pozostali uczniowie i nauczyciel samodzielnie próbowali odnaleźć nastolatków. Gdy to nie przyniosło rezultatów poprosili o pomoc policjantów. Uczniowie poinformowali funkcjonariuszy, że jeden z chłopaków wcześniej “chwalił się”, że posiada narkotyki. Istnieje więc podejrzenie, że mogą być pod wpływem środków odurzających. Akcję poszukiwawczą utrudnia brak kontaktu telefonicznego z zaginionymi. Telefon 17-latka jest prawdopodobnie rozładowany, natomiast 16-latek nie ma go przy sobie. Policjanci natychmiast rozpoczynają akcję poszukiwawczą. Z uwagi na minusową temperaturę ważny jest czas. Do działań włączają się również strażnicy leśni, strażacy i żołnierze. Na miejsce przybywają również mundurowi z dronem.

Policjanci wspólnie z pozostałymi służbami przeczesują las. W działaniach,  z powietrza, wspomaga funkcjonariuszy policyjny dron. Po godzinie poszukiwań udaje się odnaleźć zaginionych nastolatków. W kurtce jednego z nich policjanci odnajdują narkotyki. Wstępne badania potwierdzają, że obaj są pod wpływem substancji psychoaktywnych.

Na szczęście to tylko scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których uczestniczyli hajnowscy policjanci, mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, strażnicy leśni, strażacy i żołnierze. Celem przedsięwzięcia było doskonalenie umiejętności policjantów oraz współpraca z innymi służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Była to także dobra okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. Wszystko po to, aby jeszcze sprawniej reagować w akcjach poszukiwawczych na terenach leśnych.

Część praktyczną ćwiczeń poprzedziły zajęcia teoretyczne. Policjanci opowiedzieli o podstawowych zasadach obowiązujących podczas wyprawy do lasu oraz o organizowaniu akcji poszukiwawczej. Omówiono również możliwości wykorzystania w trakcie działań dronów. Przedstawiciel Straży Leśnej przedstawił z kolei zasady poruszania się po lesie oraz opowiedział o możliwościach określania lokalizacji podczas zaginięcia na terenach leśnych.

Ćwiczeniom przyglądali się uczniowie klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej w Hajnówce. Był to dla nich zastrzyk wiedzy z zakresu bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Dodatkowo mieli okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda akcja poszukiwawcza oraz współpraca służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa.

Tekst i zdjęcia:  KPP Hajnówka
Bogdan Nowicki

Print Friendly, PDF & Email