We wrześniu br. uczennice kl. II b uczestniczyły w warsztatach ikonograficznych przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach.

Naukę pisania ikon rozpoczęło 16 uczniów z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów była Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadził ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.

W czasie warsztatów uczestnicy wzbogacili zarówno swoją wiedzę jak i umiejętności. Prowadzący ukazał też uczniom wyjątkową drogę do Chrystusa, drogę ikonopisca, który poza zdolnościami plastycznymi  rozwija dar modlitwy, uczy się pokory, cierpliwości, miłości Bożej.  Zdobywa spokój, czerpie radość i dobro i otwiera swoje serce na Boga i drugiego człowieka. To spotkanie poruszało  wszystkich. Nie tylko dużo można było się  nauczyć, ale też lepiej poznać samego siebie i stworzyć w tej grupie – wyjątkową więź.

Uczestnicy warsztatów zgłębili nieznaną dotąd sztukę ikonografii. Dowiedzieli się, że przy pisaniu ikony,  obowiązują pewne kolejne czynności. Zatem na początku nakładali ciemne barwy, a później wszystko  rozjaśniali. Następnie  w odpowiedniej kolejności wykonywali takie elementy jak: twarz, włosy, tułów, a także tło oraz ramę, nimb, podpis. Praca ta wymagała cierpliwości, ponieważ każda nałożona warstwa farby musiała wyschnąć, dlatego gdy jeden element sechł, trzeba było  zajmować  się innym. Nakładając coraz to kolejne rozjaśnienie, udało się wydobyć rysy z pisanego oblicza Zbawiciela. Był to najtrudniejszy etap tworzenia ikony – trzeba było z uwagą używać farb. Uczestnicy poznali nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem, poznali znaczenie takich słów jak: sankir, blik, kowczeg czy olifa.

Ostatni dzień warsztatów to było doprecyzowanie  prac. Zostało poprawione to, co nie do końca wyszło – w końcu  wszyscy robili to po raz pierwszy! Ostatnim etapem było podpisanie ikony. Warto zaznaczyć, że choć wszyscy pisali ikonę Chrystusa  to jednak każda ikona była inna, gdyż każdy z uczestników wkładał w nią cząstkę siebie.

Każdemu uczestnikowi warsztatów na koniec została wręczona  na pamiątkę wspólnego przedsięwzięcia, książka: „Uczymy się z ikon – Życie Jezusa Chrystusa.”

Uczestnicy wyrazili swoje podziękowania organizatorom i o. Pawłowi Zabrockiemu za poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość, ks. Andrzejowi Busłowskiemu i  Lilli Busłowskiej za troskę i słodkie poczęstunki jakimi raczyli każdego dnia warsztatów.

Własnoręcznie wykonana ikona to szczególna pamiątka wspólnego trudu uczestników warsztatów. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś ukończy Policealne Studium  Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał o. Paweł Zabrocki.

Uroczysta dla uczestników warsztatów chwila poświęcenia ikon nastąpi dn. 18 października b.r. Wtedy spotkają  się wszyscy w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach by z rodzinami i bliskimi uczestniczyć w  św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, by poświęcone już ikony zabrać do swoich domów.

Projekt warsztatów współfinansowany był ze środków budżetu województwa podlaskiego.

Tekst i zdjęcia

Uczestnik warsztatów

Natalia B,

Print Friendly, PDF & Email