W roku szkolnym 2020/2021 klasa I a bierze udział w projekcie edukacyjnym i aktywności opartej na filmach dokumentalnych. Organizatorem  i realizatorem projektu jest Białowieski Park Narodowy we współpracy z Hajnowskim Domem Kultury i Against Gravity. Uczniowie spotykają się raz w miesiącu w HDK na projekcji filmów dokumentalnych, które odnoszą się do następującej problematyki: zmiany klimatyczne, ekosystem, ekologia, żywioły natury, etyczność eksperymentów naukowych, biologia syntetyczna, oblicza wielkich korporacji oraz globalizacja.

 BPN proponuje aktywność edukacyjną opartą na filmach dokumentalnych,  gdyż są one doskonałym źródłem wiedzy; opowiadają o świecie, w którym żyjemy, zarówno tym bardzo odległym, jak i tym bardzo bliskim; poszerzają świadomość; pokazują mniej popularne punkty widzenia, kształtują umiejętność interpretowania i zdolność do oceny zjawisk społecznych; uwrażliwiają na innych ludzi i inność, a także zbliżają nas do drugiego człowieka, żyjącego w świecie, którego nie znamy i pozwalają nam go zrozumieć.

            Projekt rozpoczął się 29 września 2020 projekcją filmu „Kraina miodu”. Tytuł dokumentu kojarzy się z krainą dobrobytu, jednak ukazuje życie bałkańskiej pszczelarki na granicy ubóstwa, z daleka od cywilizacji, w samotności, gdzie każdy dzień jest walką o przetrwanie.

Czy doceniamy to, co mamy? Czy doceniamy drobnostki, które budują nasze życie? Czy żyjemy w zgodzie z samym sobą i w zgodzie z przyrodą, która nas otacza? Historia głównej bohaterki filmu Hatidze to dobry moment, aby przez chwilę zastanowić się nad swoim życiem i zmienić je na lepsze. Film pokazuje, jak szybko nieprzemyślanym działaniem czy chęcią zysku można zniszczyć coś, co przynosi korzyść człowiekowi, ale również ma wpływ na ekosystem.

„Kraina miodu” to wzruszający dokument, który oglądało się  z ciekawością od początku do końca. Jest to inny świat, który mimo wszystko jest tak podobny do świata znanego każdemu człowiekowi. Główna bohaterka niczym siłaczka, w otoczeniu gór, w opustoszałej wiosce uczy miłości i szacunku do pszczół.

Uczmy się od niej i budujmy lepszy świat! Razem możemy tego dokonać…

„Kraina miodu” to dokument, który warto obejrzeć.

                                                                                                                                              Koordynator projektu w szkole Sylwia Sawicka

Print Friendly, PDF & Email