Z okazji obchodów 80 -lecia powstania szkoły w październiku br. odbyły się spotkania uczniów z Jakubem Szwedem (absolwent 2007) w dwóch grupach: z klasami pierwszymi IA i IB oraz z klasami drugą i trzecią.

Jakub Szwed to między innymi artysta, aktor, pedagog cyrku, jeden z inicjatorów lubelskiego środowiska nowocyrkowego,  założyciel Fundacji Sztukmistrze, organizator i dyrektor artystyczny Europejskiej Konwencji Żonglerskiej (w 2012 i 2017 roku), pomysłodawca i organizator Variete Fundacji Sztukmistrze, Ogólnopolskiego Konkursu Etiud Nowocyrkowych ,,Cyrkulacje,, , reprezentant Polski w Europejskim Stowarzyszeniu Żonglerskim, laureat programu Teatr Polska ( za spektakl ,, Spektrum,, ), trener oraz koordynator artystycznych i pedagogicznych projektów międzynarodowych, reżyser i wykonawca pokazów ogniowych, uczestnik oraz prowadzący wiele warsztatów z zakresu sztuk performatywnych i fizycznych, uczestnik programu ,,Mam talent,,.

            W czasie spotkań Kuba opowiadał o nauce w liceum i działalności ówczesnego Samorządu Szkolnego, którego był przewodniczącym (a opiekunem samorządu był wtedy pan Roman Wnuczko n-l wych. – fizycznego). Wspominał o jednym z apeli szkolnych przygotowanym przez jego  samorząd poświęconych patronce  Marii Skłodowskiej – Curie podczas którego nastąpił wybuch ( na szczęście niegroźny ) w czasie prezentacji pracy naukowej noblistki.

Mówił o swoich wyborach  i decyzjach życiowych, a także o Fundacji Sztukmistrze ( której kierowaniem zajmuje się wraz z żoną Joanną ),  fundacji, która zajmuje się promocją kultury nowego cyrku poprzez działalność artystyczną i edukacyjną. Powiedział między innymi :,, …dla mnie Nowy Cyrk stał się sposobem na życie bogate w interesujące i zaskakujące pomysły,  ludzi pełnych pasji oraz poczucia misji. Każdemu polecam zagłębienie się w ten niezwykły świat, w którym kreatywność i odwaga to jedne z najwyżej cenionych wartości…,,

Zachęcał w ten sposób  zgromadzoną młodzież do rozwijania swoich  zainteresowań i pasji poprzez wiarę we własne możliwości i młodzieńczą energię.

Print Friendly, PDF & Email