Krótko o Halloween.

To popularne święto w krajach anglosaskich takich jak: USA, Kanada, Wielka Brytania czy Irlandia. Co roku 31 października dzieci, ale także dorośli przebierają się np. za czarownice, czarne koty czy duchy oraz nakładają maski, aby bawić się na licznych imprezach.

Wiele tradycji pochodzi od starożytnych Celtów i gaelickiego festiwalu Samhain kończącego okres żniw, który przypadał w nocy z 31 października na 1 listopada. Palono wówczas ogniska, które miały przyciągnąć dobre duchy a odegnać te złe, które przychodziły z zaświatów. Z czasem pod wpływem chrześcijaństwa zaczęły zanikać zwyczaje związane z Samhain.

Co ono oznacza „Halloween”?

Słowo pochodzi z XVIII wieku od słów „All Hallows’ Eve” (skrócona wersja to „Halloween”) i oznacza wigilię Wszystkich Świętych.

Zwyczaje:

  1. Wydrążanie dyń i wkładanie do środka świecy są to tzw. lampiony – „Jack-o’-lanterns”
  2. Przebieranie się i imprezy kostiumowe
  3. Dekorowanie domów np.,  sztucznymi pająkami, pajęczynami i innymi ozdobami w kolorze czarnym i pomarańczowym
  4. Chodzenie od domu do domu  tzw. „Trick or treat” („Cukierek albo psikus” lub „cukierek albo figielek”) i proszenie o cukierki

Jak obchodziliśmy Halloween w naszej szkole?

Przede wszystkim był to dzień, w którym przebrania i zabawy były dobrowolne. Nikt z uczniów nie musiał brać udziału w konkursach ani nie przebierał się, jeśli nie chciał. W czasie przerw było kolorowo i wesoło. Cześć uczniów pomalowała twarze i przebrała się w kostiumy. Zgodnie z tradycją  „trick or treat” uczniowie zostali obdarowani cukierkami.  Najważniejsze w tym dniu było zintegrowanie uczniów szczególnie z klas pierwszych oraz rozwiązywanie zagadek i zadań związanych ze świętem Halloween w trakcie przerw. Zadania w języku angielskim były przygotowane wcześniej i wymagały użycia czytnika kodów QR.  Trzeba było skorzystać z telefonu komórkowego i odczytać zdania, aby wybrać czy stwierdzenia są fałszywe czy prawdziwe, obejrzeć krótki film a następnie wybrać słowa związane z tematyką tego święta i przetłumaczyć idiomy na język polski. Pyszne babeczki w stylu „hallowenowym” przygotowała Magda Milas z klasy Ia a czekoladę i „szóstki” do e-dziennika za wygrany konkurs zdobyły Iga Makac i Gabrysia Abramiuk z klasy Ib.

Justyna Wasyluk
nauczyciel języka angielskiego

Print Friendly, PDF & Email